Webster-Thomas
Monday, February 4, 2019
TimeEventDetails
3:45pmBowling: Varsity DivisionalBus Info

Leaves:       3:15pm
Dismissal:  --
Return:       --

 

(Date changed from 01-30-19)

vs. Canandaigua Academy
 @ AMF Empire Laneslocation
4:30pmBasketball: Girls Mod B DivisionalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  --
Return:       6:30pm

Willink 1 vs. Spry Middle School
 @ Spry Middle Schoollocation
4:30pmBasketball: Girls Mod A Divisionalvs. Irondequoit High School
5:15pmBasketball: Girls Mod B DivisionalBrighton 2 vs. Willink 2
 @ Willink Middle Schoollocation
5:30pmBasketball: Boys JV Non-DivisionBus Info

Leaves:       3:45pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Brockport Central
6:00pmBasketball: Girls JV Non-LeagueBus Info

Leaves:       4:45pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Wayne Central
7:15pmBasketball: Boys Varsity Non-DivisionBus Info

Leaves:       3:45pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Brockport Central
7:30pmBasketball: Girls Varsity Non-LeagueBus Info

Leaves:       4:45pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Wayne Central
Tuesday, February 5, 2019
TimeEventDetails
4:30pmBasketball: Girls Mod A Divisionalvs. Fairport
4:30pmBasketball: Boys Mod B DivisionalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  --
Return:       6:30pm

Willink 2 vs. Canandaigua 1
5:00pmIce Hockey: Varsity Divisionalvs. Brockport Central
 @ Webster Ice Arenalocation
5:00pmNordic Ski: Mod B ChampionshipBus Info

Leaves:       2:45pm
Dismissal:  --
Return:       6:30pm

vs. TBA
 @ Bristol Mountain location
5:00pmNordic Ski: JV/Var Coaches InviteBus Info

Leaves:       2:45pm
Dismissal:  --
Return:       8:30pm

Brighton, Fairport, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Pittsford Sutherland, Pittsford-Mendon, Webster vs. TBA
 @ Bristol Ski Centerlocation

V, JV, Mod A Coaches Invite #1

V, JV, Mod A Coaches Invite #1

5:15pmAlpine: JV/Var RaceBrighton, Canandaigua Academy, East Irondequoit High School, Fairport, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Victor Central, Webster vs. Pittsford
 @ Brantling Ski Slopeslocation

SL - Combined Time

SL - Combined Time

5:15pmBasketball: Girls Mod B Divisional  

(Date changed from 01-31-19)

Roth Jr High vs. Willink 1
 @ Willink Middle Schoollocation
5:45pmBasketball: Girls JV DivisionalBus Info

Leaves:       4:15pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

 

(Date changed from 02-01-19)

vs. Canandaigua Academy
 @ Canandaigua Academylocation
7:15pmBasketball: Girls Varsity GameBus Info

Leaves:       4:15pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Canandaigua Academy
 @ Canandaigua Academylocation
Wednesday, February 6, 2019
TimeEventDetails
4:30pmBasketball: Boys Mod A DivisionalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  --
Return:       6:00pm

vs. Webster-Schroeder
4:30pmSwimming - Coed: Mod B DivisionalBrighton vs. Webster
5:15pmAlpine: JV/Var Race  

(Rescheduled from 01-30-19)

Brighton, Canandaigua Academy, East Irondequoit High School, Fairport, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Pittsford, Webster vs. Victor Central
 @ Hunt Hollow location

Dual SL/Combined Time

Dual SL/Combined Time

5:15pmBasketball: Girls Mod B Divisional  

(Date changed from 01-17-19)

Canandaigua Middle School vs. Willink 2
 @ Willink Middle Schoollocation
5:45pmBasketball: Boys JV DivisionalBus Info

Leaves:       4:30pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Irondequoit High School
7:30pmBasketball: Boys Varsity DivisionalBus Info

Leaves:       4:30pm
Dismissal:  --
Return:       9:00pm

vs. Irondequoit High School
Thursday, February 7, 2019
TimeEventDetails
TBDAlpine: JV/Var Practice  

(Cancelled)

TBA vs. Webster
 @ Bristol Ski Centerlocation
4:00pmCheerleading Winter: Varsity County  

(Cancelled)

vs. Batavia, Brighton, Brockport Central, Canandaigua Academy, Churchville Chili, East Irondequoit High School, Fairport, Gates Chili, Greece Arcadia, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Hilton Central, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Pittsford, Rush-Henrietta, Spencerport, TBA, Victor Central, Webster-Schroeder

4:30pmBasketball: Boys Mod B DivisionalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  --
Return:       6:30pm

 

(Rescheduled from 01-30-19)

Spry 2 vs. Willink 2
 @ Spry Middle Schoollocation
5:00pmCheerleading Winter: Varsity Countyvs. Batavia, Brighton, Brockport Central, Canandaigua Academy, Churchville Chili, East Irondequoit High School, Fairport, Gates Chili, Greece Arcadia, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Hilton Central, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Pittsford, Rush-Henrietta, Spencerport, TBA, Victor Central, Webster-Schroeder
5:15pmBasketball: Girls Mod B Divisional  

(Time Changed)

Bay Trail 1 vs. Willink 1
 @ Willink Middle Schoollocation
5:15pmBasketball: Girls Mod B DivisionalBus Info

Leaves:       4:15pm
Dismissal:  --
Return:       7:15pm

Willink 2 vs. Barker Rd. Middle School
Friday, February 8, 2019
TimeEventDetails
TBDWrestling: Varsity SectionalBus Info

Leaves:       12:30pm
Dismissal:  --
Return:       8:00pm

vs. TBA
 @ SUNY Brockportlocation

Super Sectionals

Super Sectionals

4:30pmBasketball: Boys Mod B DivisionalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  --
Return:       6:30pm

Willink 2 vs. Fairport 2
4:30pmBasketball: Boys Mod A Divisionalvs. Fairport 1
4:30pmCheerleading Winter: Mod A Divisionalvs. Fairport 1
4:30pmSwimming - Coed: Mod B DivisionalBrighton, Churchville Chili, East Irondequoit MS, Fairport, Greece Arcadia, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Hilton Central vs. Webster
5:15pmAlpine: JV/Var InvitationalBrighton, East Irondequoit High School, Fairport, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Pittsford, Victor Central, Webster vs. Canandaigua Academy
 @ Bristol Ski Centerlocation
5:15pmBasketball: Boys Mod B Divisional  

(Date Changed to 01-22-19)

Fairport 1 vs. Willink 1
 @ Willink Middle Schoollocation
6:00pmCheerleading Winter: JV Divisionalvs. Irondequoit High School
6:15pmBasketball: Girls JV Divisional  

(Time Changed)

vs. Irondequoit High School
7:30pmIce Hockey: Varsity DivisionalBus Info

Leaves:       5:30pm
Dismissal:  --
Return:       9:30pm

vs. Victor Central
 @ Rochester Ice Centerlocation
7:45pmBasketball: Girls Varsity Divisional  

(Time Changed)

vs. Irondequoit High School
8:45pmIndoor Track: JV/Var MeetBus Info

Leaves:       6:45pm
Dismissal:  --
Return:       11:45pm

vs. Brockport Central, Canandaigua Academy, Churchville Chili, East Irondequoit High School, Fairport, Irondequoit High School, Penfield Central, Spencerport, TBA, Victor Central, Webster-Schroeder

Varsity Only One & Done - Blocks B, D & F

Varsity Only One & Done - Blocks B, D & F

Saturday, February 9, 2019
TimeEventDetails
TBDWrestling: Varsity SectionalBus Info

Leaves:       6:45am
Dismissal:  --
Return:       8:00pm

vs. TBA
 @ SUNY Brockportlocation

Super Sectionals

Super Sectionals

9:00amCheerleading Winter: JV CompetitionBus Info

Leaves:       9:00am
Dismissal:  --
Return:       12:30pm

vs. TBA
10:00amNordic Ski: JV/Var SectionalBus Info

Leaves:       7:45am
Dismissal:  --
Return:       11:30am

 

(Date Changed to 02-11-19)

Brighton, Fairport, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, Penfield Central, Pittsford Sutherland, Pittsford-Mendon, Webster vs. TBA
 @ Bristol Ski Centerlocation

V Sectional Distance

V Sectional Distance

1:00pmCheerleading Winter: Varsity CompetitionBus Info

Leaves:       1:00pm
Dismissal:  --
Return:       4:00pm

vs. TBA
9:00pmCheerleading Winter: Mod A CompetitionBus Info

Leaves:       9:00am
Dismissal:  --
Return:       12:30pm

vs. TBA
Sunday, February 10, 2019