Greece Arcadia
Monday, February 11, 2019
TimeEventDetails
5:45pmBasketball: Girls JV DivisionalBus Info

Leaves:       4:45pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. East Irondequoit High School
 @ Eastridge High Schoollocation
7:30pmBasketball: Girls Varsity DivisionalBus Info

Leaves:       4:45pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. East Irondequoit High School
 @ Eastridge High Schoollocation
Tuesday, February 12, 2019
TimeEventDetails
9:00amBowling: Varsity Sectional  

(Rescheduled to 02-15-19)

vs. TBA
 @ AMF Gates Laneslocation

Boys Sectionals

Boys Sectionals

5:30pmBasketball: Boys JV Divisional  

(Rescheduled to 02-13-19)

vs. Pittsford Sutherland
5:30pmCheerleading Winter: Varsity CompetitionBus Info

Leaves:       5:30pm
Dismissal:  --
Return:       --

 

(Rescheduled to 02-13-19)

vs. TBA
5:30pmCheerleading Winter: JV CompetitionBus Info

Leaves:       4:15pm
Dismissal:  --
Return:       --

 

(Rescheduled to 02-13-19)

vs. TBA
7:00pmIce Hockey: Varsity Game  

(Rescheduled to 02-13-19)

vs. Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Rush-Henrietta
7:15pmBasketball: Boys Varsity Divisional  

(Rescheduled to 02-13-19)

vs. Pittsford Sutherland
Wednesday, February 13, 2019
TimeEventDetails
9:00amBowling: Varsity Sectional  

(Rescheduled to 02-27-19)

vs. TBA
 @ AMF Gates Laneslocation

Girls Sectionals

Girls Sectionals

4:15pmBasketball: Boys JV Divisional  

(Rescheduled from 02-12-19)

vs. Pittsford Sutherland
4:30pmSwimming - Coed: Mod B Divisional  

(Cancelled)

vs. Brighton, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia
5:00pmIce Hockey: Varsity Game  

(Rescheduled from 02-12-19)

vs. Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Rush-Henrietta
5:30pmCheerleading Winter: Varsity Competition  

(Rescheduled from 02-12-19)

vs. TBA
5:30pmCheerleading Winter: JV CompetitionBus Info

Leaves:       4:15pm
Dismissal:  --
Return:       --

 

(Rescheduled from 02-12-19)

vs. TBA
5:45pmBasketball: Girls JV Divisional  

(Location Changed)

vs. Pittsford-Mendon
 @ Arcadia Middle Schoollocation
5:45pmBasketball: Boys Varsity Divisional  

(Rescheduled from 02-12-19)

vs. Pittsford Sutherland
7:30pmBasketball: Girls Varsity Divisionalvs. Pittsford-Mendon
Thursday, February 14, 2019
TimeEventDetails
3:45pmSwimming: Boys Varsity Sectionalvs. Churchville Chili, Fairport, Gates Chili, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Hilton Central, Penfield Central, Pittsford, Rush-Henrietta, TBA, Victor Central, Webster

Class A Prelims 3:45 pm Warm-Up, 5:00 pm start

Class A Prelims 3:45 pm Warm-Up, 5:00 pm start

5:30pmBasketball: Boys JV DivisionalBus Info

Leaves:       4:30pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Pittsford-Mendon
7:15pmBasketball: Boys Varsity DivisionalBus Info

Leaves:       4:30pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Pittsford-Mendon
Friday, February 15, 2019
TimeEventDetails
9:00amBowling: Varsity Sectional  

(Rescheduled to 02-26-19)

vs. TBA
 @ AMF Gates Laneslocation

Boys Sectionals

Boys Sectionals

Saturday, February 16, 2019
TimeEventDetails
11:00amBasketball: Girls Varsity ScrimmageBus Info

Leaves:       10:00am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Livonia
 @ Livonia High Schoollocation
11:40amCheerleading Winter: JV CompetitionBus Info

Leaves:       8:45am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Bath Haverling, Brockport Central, Canandaigua Academy, Churchville Chili, East Irondequoit High School, Gananda, Mount Morris, Rush-Henrietta, Spencerport, Victor Central, Wilson Magnet
 @ Eastridge High Schoollocation
2:00pmSwimming: Boys Varsity Sectionalvs. Churchville Chili, Fairport, Gates Chili, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Hilton Central, Penfield Central, Pittsford, Rush-Henrietta, TBA, Victor Central, Webster

Class A Sectional Finals - 2:00 pm Warm-up, 3:00 pm Start

Class A Sectional Finals - 2:00 pm Warm-up, 3:00 pm Start

2:45pmCheerleading Winter: Varsity CompetitionBus Info

Leaves:       10:45am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Arkport Central, Avon Central, Batavia, Bath Haverling, Brockport Central, Canandaigua Academy, Canaseraga Central, Churchville Chili, East Irondequoit High School, East Rochester, Geneseo, Greece Athena, Hilton Central, Honeoye Falls-Lima Central, Irondequoit High School, James Monroe, Le Roy, NE/NW College Prep, Pavilion, Penfield Central, Red Creek, Romulus Central, Rush-Henrietta, Sodus Central, Spencerport, Victor Central, Webster-Schroeder, Wilson Magnet
 @ Eastridge High Schoollocation
6:00pmIce Hockey: JV GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Wayne Central
 @ Webster Ice Arenalocation
6:00pmIndoor Track: JV/Var SectionalBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Brighton, Brockport Central, Canandaigua Academy, East Irondequoit High School, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Irondequoit High School, Pittsford Sutherland, Pittsford-Mendon, Spencerport, TBA

Sectionals Class B & C

Sectionals Class B & C

Sunday, February 17, 2019